První pozitivní změny po 2 měsících nošení


Naposledy z mého příspěvku vyplynulo hlavně to, že mě bolely paty. Musím říct, že po dvou měsících chození výhradně ve Vivobarefoot se situace začala měnit. Nebyl to žádný skok, ale paty přestávaly bolet a chůze se mi výrazně zpomalila. Přestal jsem spěchat, respektive na schůzky a do práce vycházet dříve. Začal jsem mnohem více vnímat povrch po kterém chodím a také způsob-styl chůze. Trocha reklamy – po účasti na Kurzu zdravé chůze u nás v EliteFyzio jsem si osvěžil, jak vlastně chodidlo pracuje a začal jsem aplikovat v praxi. Musím říct, že druhý měsíc ve Vivobarefoot byl pro mé tělo i mysl opravdu přínosný.

Největší změnu jsem zaznamenal v oblasti pat, kyčelních kloubů a bederní páteře. V klasické obuvi jsem měl při chůzi znatelnou tendenci dupat, tvrdě dopadat na paty. Vše jsem umocňoval zlozvykem (ale vypadalo to dobře), že jsem si nezavazoval tkaničky. Nyní jsem se začal pohybovat jako zloděj – potichu 🙂 .

Co si pamatuju, vždy při delších výletech po horách mě po nějaké době (tím myslím tak po 3 hodinách, nejsem žádný horal) bolívaly buďto bedra nebo kyčle. U kyčlí jsem měl pocit, že měly tendenci vypadnout z jamky, přeskakovaly mi tam nějaké šlachy a svaly a na dotek mě bolely kostěné body na bocích. Jako laik jsem to přisuzoval únavě a špatné kondici. Dnes už vím, čím to bylo způsobeno. Mé kyčelní klouby nebyly při chůzi schopny zcela diferenciovat pohyb a jejich svalové stabilizátory správně nefungovaly. To v důsledku znamená to, že se mi dolní končetina při chůzi nehýbala správně v kyčelním kloubu, ale pohybovala se spolu s nadměrně zapojovanou pánví a bederní páteří. Na pohled to vypadalo tak, že jsem měl kolébavou chůzi a vrtěl jsem boky. A to není dobré pro bederní páteř.

dolní nádrž Dlouhých Strání

Člověk si řekne, jak mu může změna obuvi pomoci od bolestí kyčlí a bederní páteře? Dotaz je to logický, přece jen jsou to oblasti dosti vzdálené. Odpověď je snadná: změníte obuv (v mém případě Vivobarefoot, které vám umožní správné rozložení a aktivaci chodidla) → začnete našlapovat a chodit pomaleji, procítěněji, aktivujete nepoužívané svaly chodidla → noha se správně opře o zem a vytvoří tak stabilní základ celému tělu → umožníte kolenům i kyčlím využít jejich plný anatomický rozsah pohybu a správné funkční zapojení při chůzi i běhu → aktivujete stabilizátory kyčelních kloubů → nemusíte při pohybu nadměrně zapojovat a tudíž přetěžovat oblast bederní páteře → ovlivníte všechny ostatní segmenty těla → vynásobte tento vliv 2 měsíci a v mém případě máte bezbolestný pohyb.

A kdy jsem si to uvědomil? To jsme si takhle vyšli na krásný 3denní přechod Jeseníků. Ramzová-Šerák-Červenohorské sedlo-Švýcárna-Praděd-Kouty nad Desnou a zpět. 80 kilometrů, jak když bičem mrskne, proměnlivé počasí, batoh na zádech a manželka po boku. A když jsem si zpátky v Ramzové sedl do auta, uvědomil jsem si, že je to poprvé, kdy jsem vůbec ušel podobnou vzdálenost a vůbec nic, kromě únavy, jsem necítil. Žádná bolest. A co jsem v poslední době změnil oproti předchozím, kratším výletům? Opravdu nic, kromě obuvi.

minutá Františkova myslivna večer na Švýcárně